Kanal tedavisi (Endodonti)Anasayfa

Tedaviler

Kanal tedavisi (Endodonti)

Kanal tedavisi (Endodonti)

Kanal tedavisi, enfekte ya da canlılığını kaybetmiş kök kanalındaki bakterileri yok etmek, dişin yeniden enfeksiyon kapmasını önlemek ve doğal dişi kurtarmak için uygulanan bir tedavidir. Kanal tedavisinde, enfekte ya da canlılığını kaybetmiş pulpa dokusu çıkarılır ve kök kanalları dikkatlice temizlenip dezenfekte edildikten sonra sızdırmaz bir şekilde doldurulur.

Dişte kendiliğinden başlayan ağrı varlığında, şiddetli sıcak soğuk hassasiyeti olduğunda, dişteki enfeksiyon nedeniyle apse veya yüzde şişlik oluşumunda, ısırmada ağrı oluştuğunda, dişetinden irin aktığında kanal tedavisi gerektiğini düşünerek diş hekiminize başvurmanız gerekir.

Kanal tedavisinin ilk aşaması ayrıntılı bir radyolojik ve klinik muayenedir. Diş ve dişi çevreleyen dokular ağız içerisinde değerlendirildikten sonra radyolojik muayene yapılır. İlgili bölgeye lokal anestezi uygulanarak etkin bir anestezi sağlanır. Sonrasında kök kanalları uygun aletler kullanılarak temizlenerek şekillendirilir ve antiseptik solüsyonlarla kök kanalları dezenfekte edilir. Kanal tedavisinin son aşaması olan dolum aşamasında ise kök kanalları kauçuk benzeri bir madde ile sızdırmaz bir şekilde doldurulur.  En az kanal tedavisi kadar önemli aşama ise dolgu aşamasıdır. İdeal bir dolgu ile ağız içerisindeki bakterilerin kök kanalına ulaşması engellenir. Tedavi sonunda ise kök kanal tedavili dişlerin kırılmaya yatkın olduğu göz önünde bulundurularak dişinize uygun restorasyon hakkında hekiminizden bilgi almanız gereklidir.

Kanal tedavisi bitiminde anestezinin etkisi tamamen geçene kadar bir şey yenilmemelidir. Eğer kanal tedaviniz tek seansta bitmediyse seans aralarında dişin kırılmaması için sert yiyecekler yemekten kaçınılmalıdır. Seans aralarında geçici dolgunun düşmemesi için sakız gibi yapışkan gıdalar tüketilmemelidir.  Kanal tedavisinden sonra hafiften şiddetliye değişen derecelerde ağrı ve ısırmada hassasiyet bir süre devam edebilir. Ağrı veya hassasiyet devam ederse, doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesici ilaçları kullanabilirsiniz.